UM Nidzica

cittaslowpolska.pl

Imieniny

Dziś jest: sobota, 13.04.2024
Imieniny: Marcina, Przemysława

Pogoda

Banery

  • NOK
  • ZOOiS
  • Biblioteka
  • Baner
  • hala
  • Baner
  • Baner
  • Nida
  • wioska
  • lgd
  • -

208 milionów do podziału dla miast Cittaslow, czyli Nidzica czeka na swój kawałek tortu

W ubiegły czwartek, 8 stycznia, zastępca burmistrza Nidzicy Leszek Śpiewak brał udział w spotkaniu dotyczącym prac nad Programem Rewitalizacji miast sieci Cittaslow województwa warmińsko-mazurskiego. Spotkanie odbyło się w siedzibie Warmińsko- Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Olsztynie.


 

W spotkaniu uczestniczyli burmistrzowie miast zrzeszonych w sieci oraz pracownicy merytoryczni urzędów, odpowiedzialni za przygotowanie projektów inwestycyjnych w ramach Programu rewitalizacji. Przypomnijmy. W Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2014-2020 przygotowywana została strategia miast Cittaslow, jako jeden z załączników, dzięki któremu będzie możliwe pozyskanie środków na inwestycje dedykowane tylko i wyłącznie miastom Cittaslow. Żeby móc pozakonkursowo skorzystać z tych środków Nidzica musiała znaleźć się w sieci. Tak też się stało, dzięki czemu będzie możliwe dofinansowanie m.in. modernizacji jeziorka miejskiego, budynku dworca, przebudowę rynku oraz remont zamku. Program rewitalizacji dla miast Cittaslow, a co za tym idzie same inwestycje ruszą w momencie podpisania przez Komisję Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego dla naszego województwa. Póki co trwają cały czas prace nad udoskonaleniem programu rewitalizacyjnego, w którym, jak już wspomnieliśmy znalazły się m.in. kompleksowa przebudowa jeziorka miejskiego wraz z otoczeniem, przebudowa nidzickiego rynku, modernizacja i kompleksowa przebudowa budynku dworca oraz modernizacja nidzickiego zamku. Na dzień dzisiejszy wiadomo już, że na działania rewitalizacyjne dla miast Cittaslow będzie przeznaczone 208 milionów złotych. To mniej niż łączny koszt wszystkich zgłoszonych do programu projektów, dlatego też Warmińsko- Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego, która przygotowuje na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Program Rewitalizacyjny miast Cittaslow, po konsultacjach z członkami będzie musiała przygotować klucz podziału środków. Z naszych informacji wynika, że planowane środki na inwestycje nidzickie- około 18 milionów złotych, nie powinny zostać zmienione.

Już niebawem kolejne spotkanie dotyczące Programu. W nawiązaniu do działań prowadzonych przez Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego w kwestii przygotowania programu rewitalizacji dla miast sieci Cittaslow, 19 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się spotkanie Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, na którym spotkają się burmistrzowie miast zrzeszonych. Tematyka spotkania w całości poświęcona będzie zagadnieniom związanym z realizacją w/w programu w kontekście nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

 

A oto planowane inwestycje w ramach Programu Rewitalizacji miast Cittaslow:

Przebudowa jeziorka miejskiego

wartość inwestycji 3.000.000 złotych

W ramach projektu planuje się przebudowę zbiornika polegającą na usunięciu folii przykrywającej dno, pogłębieniu akwenu, uformowaniu dna i skarp, przebudowie umocnień skarpowych, wykonanie fontanny (areatora) oraz pomostu. Ponadto zostanie zagospodarowany teren przy jeziorku m.in. w zakresie: urządzenia miejsc postojowych, urządzenia ciągu pieszego przy północnym brzegu zbiornika wzdłuż Alei Wojska Polskiego, odwodnienia istniejącego placu zabaw, urządzenia zewnętrznego parku fitness, budowy kładek drewnianych dla pieszych przez rów melioracyjny od strony wschodniej, przebudowę oświetlenia terenu od strony wschodniej zbiornika, przebudowę przyłącza do szafki energetycznej na potrzeby imprez okolicznościowych (w obecnym stanie jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb organizacji dużej imprezy) oraz budowę przenośnych stanowisk handlu lokalnego. Ponadto w ramach projektu planuje się adaptację istniejącego „grzybka” na cele użytkowe w celu prowadzenia działalności gastronomicznej.

Przudowa Placu Wolności i dróg w centrum Nidzicy

wartość inwestycji - 4.650.000 zł

W ramach projektu planuje budowę fontanny, przebudowę nawierzchni (przełożenie kostki granitowej lub wykonanie z innego materiału zgodnie z projektem), wykonanie oświetlenia, ustawienie ławek, donic betonowych z drzewkami i kwiatami, koszy na śmieci, wyznaczenie miejsc parkingowych oraz handlowo - usługowych. W ramach projektu planuje się również opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy dróg oraz przebudowę ulic: Jagiełły, Murarskiej, Ogrodowej i Osińskiego polegającą na wykonaniu nawierzchni bitumicznej wraz z odwodnieniem, oświetleniem, budowie chodników z kostki betonowej i miejsc parkingowych. Drogi, których dotyczy projekt leżą w obszarze rewitalizowanym.

Przebudowa zamku w Nidzicy

wartośc projektu - 4.500.000 zł

Przedmiotem projektu jest przebudowa zabytkowego zamku w celu dostosowania go do potrzeb podmiotów prowadzących działalność kulturalno – społeczną. W ramach przebudowy planuje się wykonanie niezbędnych robót polegających na: przebudowie dachów: połaci zachodniej na bryle zachodniej, 2 wież w bryle wschodniej, budynków podzamcza wraz z odnowieniem elewacji, przebudowie: nawierzchni dziedzińca wraz z modernizacją studni na dziedzińcu, posadzki krużganków, ciągów komunikacyjnych (pieszych i jezdnych) na wzgórzu zamkowym wraz z budową oświetlenia, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wykonaniu zabezpieczeń p-poż budynku zamku, przebudowie sali rycerskiej na potrzeby sali konferencyjno-koncertowej.

Modernizacja budynku dworca kolejowego w Nidzicy

wartość inwestycji – 5.000.000 zł

Przedsięwzięcie obejmuje: remont budynku dworca kolejowego polegający m. in. na ociepleniu budynku, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, konstrukcji i pokrycia dachu wraz z budową parkingu; wprowadzenie nowej funkcji do obiektu tak, żeby przy malejącym znaczeniu komunikacji kolejowej obiekt mógł służyć mieszkańcom jako siedziba stowarzyszeń, miejsce spotkań, konferencji, obiekt wystawienniczy, centrum integracji społecznej czy inkubator przedsiębiorczości społecznej; utworzenia spółdzielni socjalnej, która ukierunkowana będzie na zawody, które w Nidzicy są priorytetowe oraz na takie, które wspierać będą innowacyjność i możliwości wejścia na rynek osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z obszaru rewitalizowanego. Spółdzielnia socjalna kształcić i zatrudniać będzie osoby zamieszkujące teren rewitalizowany. Utworzona spółdzielnia będzie mogła mieć siedzibę w budynku dworca kolejowego, a zatrudnieni w ramach jej struktury będą wykonywali prace np. porządkowe na zamku, nad jeziorkiem miejskim, utrzymywać czystość na rynku czy też czystość dróg; Potrzeba realizacji tego przedsięwzięcia wynika bezpośrednio z potrzeb mieszkańców zagrożonych wykluczeniem społecznym, które to potrzeby zostały zdefiniowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy. utworzenie specjalistycznej poradni dla osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie rewitalizowanym.

Powrót

Stopka strony

baner toplayer
Informacja dot. godzin działania KASY