Imieniny
Imieniny: Zenona, Juliusza
Pogoda
Menu
Banery
Nidzica jest Cittaslow – teraz mamy szansę na „grubą kasę”
Mistrzostwo Świata- tak można określić tempo w jakim Nidzica zdołała przystąpić do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow. Niespełna trzy miesiące temu radni miejscy podjęli uchwałę o chęci uczestnictwa naszej gminy w stowarzyszeniu, a już 28 marca miasto przeszło pozytywnie weryfikację przeprowadzoną w Urzędzie Marszałkowskim przez Krajowy Komitet Koordynujący „Cittaslow”.
Tempo w jakim Nidzica zdołała przeprowadzić certyfikację, a następnie przejść weryfikację Krajowego Komitetu Koordynującego „Cittaslow” nie była przypadkowa.
W konsultowanym właśnie Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2014-2020 przygotowywana jest strategia miast Cittaslow, jako jeden z załączników, dzięki któremu będzie możliwe pozyskiwanie środków na inwestycje dedykowanych tylko i wyłącznie miastom Cittaslow. Żeby móc pozakonkursowo skorzystać z tych środków, a mówimy tu o 85- procentowym dofinansowaniu inwestycji, Nidzica musiała znaleźć się w sieci. Tak też się stało, dzięki czemu jest szansa na dofinansowanie m.in. modernizacji jeziorka miejskiego, przebudowy rynku, remontu zamku i budynku dworca oraz przebudowy dróg w centrum miasta. To inwestycje warte ponad 12 milionów złotych, z czego dofinansowanie to ponad 10 milionów złotych.
Jednak, żeby zostać przyjętym do sieci Nidzica musiała przejść certyfikację, która polegała na przeprowadzeniu samooceny dotyczącej siedmiu obszarów życia społecznego: „Polityki Infrastrukturalnej”, „Polityki Jakości Życia Miejskiego”, „Rolnictwa, Turystyki, Rzemiosła”, „Gościnności, Świadomości, Szkoleń”, „Spójności Społecznej”, i „Partnerstwa”. Każdy obszar rozbity był na kilkanaście, mniejszych, w których trzeba było wykazać m.in. jakość powietrza, zużycie wody pitnej, oczyszczalnie ścieków, monitoring i redukcję zanieczyszczeń, usuwanie barier architektonicznych, promocję lokalnych wydarzeń kulturalnych czy edukację zdrowotną. Poszczególne wydziały urzędu, jednostki organizacyjne i spółki miejskie w ekspresowym tempie przygotowywały dane, które następnie były szczegółowo analizowane przez Krajowy Komitet Koordynujący „Cittaslow”. Urząd został zweryfikowany pozytywnie, a stosowna uchwała została przekazana do Biura Międzynarodowego Stowarzyszenia „Cittaslow” w Orvieto we Włoszech.
Każde miasto pretendujące w trakcie certyfikacji jest prowadzone przez jednego z członków sieci. Miastem opiekunem Nidzicy była Gmina Barczewo. W dużej mierze właśnie dzięki wsparciu Barczewa Nidzicy udało się tak szybko i płynnie przeprowadzić całą procedurę certyfikacyjną.
A czym jest sama idea Cittaslow? To wykorzystanie swoich walorów- atrakcyjnego położenia, krajobrazu i przyrody, dziedzictwa kulturowego i połączenie z działaniami gospodarczymi, które w te walory się wpisują- rzemiosłem, rękodziełem, produkcją wysokiej jakości produktów i usług. Polską Krajową Sieć Miast CittaSlow od samego początku wspiera samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Oprócz Nidzicy do Cittaslow weszły: Górowo Iławecki, Pasym i Kalety w województwie śląskim.
- autor: Paweł Koziński