Imieniny
Imieniny: Zenona, Juliusza
Pogoda
Menu
Banery
Informacja dla osób zainteresowanych uprawą maku bądź konopi włóknistych
Urząd Miejski w Nidzicy składa informację uwzględniającą potrzeby producentów rolnych, o przyznanie powierzchni pod uprawę maku i konopi włóknistych w danym roku.W związku z powyższym, zainteresowani uprawą maku bądź konopi włóknistych w 2022 roku powinni złożyć wniosek do Urzędu w sprawie planowanej powierzchni uprawy maku i konopi do dnia 27 września 2021 r. do godz. 16.00 na adres Urząd Miejski w Nidzicy, ul. Plac Wolości 1, 13-100 Nidzica lub złożyć osobiście w pokoju numer 31.
Informuje się, że zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050 ze zm.), Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego zobowiązany jest do podjęcia uchwały określającej ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw na terenie województwa.
Urząd Miejski w Nidzicy składa informację uwzględniającą potrzeby producentów rolnych, o przyznanie powierzchni pod uprawę maku i konopi włóknistych w danym roku.W związku z powyższym, zainteresowani uprawą maku bądź konopi włóknistych
w 2022 roku powinni złożyć wniosek do Urzędu w sprawie planowanej powierzchni uprawy maku i konopi do dnia 27 września 2021 r. do godz. 16.00 na adres Urząd Miejski w Nidzicy, ul. Plac Wolości 1, 13-100 Nidzica lub złożyć osobiście w pokoju numer 31.
Do podstawowych warunków umożliwiających uprawę maku i konopi należą:
1. Posiadanie zezwolenia na prowadzenie uprawy maku lub konopi włóknistych wydanego zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U.
z 2020 r., poz. 2050 ze zm.) przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia uprawy, na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej. Zezwolenie jest wydawane w drodze decyzji administracyjnej zgodnie z art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U.
z 2021 r. poz. 735). Od decyzji wydanej przez organy gminy (wójt, burmistrz, prezydent) służy odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego (art. 17 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego).
2. Zawarcie umowy kontraktacji przez prowadzącego uprawę z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu maku. Zgodnie z art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050 ze zm.), zawarcie umowy kontraktacji przez prowadzącego uprawę
z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych lub zobowiązania do przetwarzania konopi włóknistych we własnym zakresie na cele określone w art. 45 ust. 3 ww. ustawy, składanego do marszałka województwa właściwego dla miejsca położenia uprawy.
Zgodnie z art. 48 ust. 2 i 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, umowa kontraktacji winna zawierać dokładnie określony sposób zniszczenia słomy makowej jak i resztek pożniwnych pochodzących z uprawy maku niskomorfinowego.
3. Prowadzenie upraw maku lub konopi włóknistych na określonej powierzchni,
w wyznaczonych rejonach, przy zastosowaniu materiału siewnego kategorii elitarny albo kategorii kwalifikowany.
- autor: Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala