Imieniny
Imieniny: Zenona, Juliusza
Pogoda
Menu
Banery
„Kochasz dzieci nie pal śmieci”
„Kochasz dzieci nie pal śmieci” to hasło kampanii przeciwdziałania spalaniu odpadów
w domowych paleniskach. Podnosimy je, ponieważ w okresie zimowym szczególnie dają się nam wszystkim we znaki skutki spalania w piecach i kominkach różnych szkodliwych odpadów. Nieprzyjemne zapachy i gryząco-szczypiący dym, odczuwalne w różnych porach dnia.
W okresie grzewczym w powietrzu atmosferycznym rejestrowany jest wyraźny wzrost poziomów stężeń związków takich jak dwutlenek siarki, tlenek węgla, tlenek azotu, benzoalfapiren, jak również zanieczyszczenia pyłowe (PM10 i PM2,5). Za jedną z głównych przyczyn takiego stanu naukowcy dopatrują się m.in. w niewłaściwej gospodarce domowymi odpadami – spalaniu ich w przydomowych kotłowniach, bezpośrednio w paleniskach pieców, obok węgla, drewna czy innych dopuszczonych prawem paliw stałych.
Spalanie w nieprzystosowanych do tego celu paleniskach domowych takich odpadów, jak opakowania z tworzyw sztucznych, różnego rodzaju foli, laminatów, odpadów z płyt wiórowych, opon i innych odpadów z gumy czy tkanin, powoduje uwalnianie się do powietrza szkodliwych związków, m.in. okrytych zasłużoną złą sławą dioksyn, furanów, które już
w bardzo niewielkich stężeniach mają negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi, przede wszystkim na wzrost liczby chorób nowotworowych.
Spalanie Śmieci w domowych piecach daje złudne oszczędności. Płacisz zdrowiem!
Co roku umiera na świecie 7 mln, a w Polsce 45 tyś z powodu zanieczyszczonego powietrza (Raport Świtowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej organizacji non-profit HEAL).
Regulacje prawne:
Zgodnie z art. 363 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
(Dz. U. z 2016 r. poz. 672 ze zm.) wójt, burmistrz lub prezydent miasta posiada kompetencje w zakresie ograniczania negatywnego oddziaływania na środowisko działalności prowadzonej przez osoby fizyczne (dotyczy to również indywidualnych gospodarstw domowych).
Zgodnie z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (Dz.U. z 2016 r. poz. 1987 ze zm.) kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów – podlega karze aresztu lub karze grzywny
do 5000 zł.
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz. U. z 2016 r. poz. 93), dopuszcza spalanie do celów grzewczych wyłącznie tych odpadów, których termiczne przekształcenie w instalacjach domowych nie spowoduje negatywnego wpływu na środowisko.
Są to:
odpady z rolnictwa i gospodarki leśnej: odpadowa masa roślinna,
opakowania: opakowania z papieru i tektury oraz opakowania z drewna,
odpady z przetwórstwa drewna produkcji: odpady kory i korka, trociny i wióry, ścinki, drewno niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych,
odpady budowlane: drewno z budów i remontów, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi,
odpady z sortowania odpadów: papier i tektura oraz niezanieczyszczone drewno,
odpady z gospodarstw domowych: papier i tektura, niezanieczyszczone drewno,
odpady z targowisk: kartony.
Odpady te mogą być spalane wyłącznie w piecach przystosowanych do spalania danego rodzaju odpadów.